Historie ledního hokeje

Ve 30. letech se výbor jednoty začal věnovat výstavbě kluziště. Dodnes se s úctou vzpomíná, s jakou péčí a obětavostí dokázal udržovat led sokolník br. Šulc.

Bruslení v tu dobu bylo v plenkách, pouze na zamrzlých plochách v okolí. Ale nadšení bylo veliké a tak v zimě 1938-1939 vzniká první hokejové družstvo. Již v dalším roce výbor vybavuje toto družstvo řádnou hokejovou výzbrojí. V brance se objevil Karel Machatý, pak V. Hošek a po něm Karel Budkovský , jeden z nejslavnějších všetatských sportovců. V obraně pak vynikal Franta Cikánek a Jarda Zeman, v útoku Ing. Frič, J. Kůla a Ing. K. Kůla. Střídal je tzv. "V" útok Virt, Viktorin, Vais. Později pak J. a M. Pokorných, Míla Ach a syn sokolníka J. Šulc.

Na vůbec první utkání přijely Tišice (2:1), pak Přívory (9:0). Utkáních bylo moc. Mnohdy, aby se utkání stihla, hrála se i dvě za den. A tak diváci ve Všetatech mohli vidět i Spartu, Slávii, Stadion Podolí i I. ČLTK Praha s později vynikajícím reprezentantem Drobným.

Hokej se hrál i za války, přestože byl Sokol zakázán. Hrálo se pod hlavičkou Viktoria Všetaty.

Prvním vedoucím hokejového oddílu byl Antonín Ach, od roku 1946 vedli oddíl br. Cikánek, Josef Zeman a F. Štolba. Mužstvo trénoval br. Kaucký z Přívor, ale nejvíce se vzpomíná na br. Jiřího Fabiána " velkého šéfa". Za něho tvořilo družstvo více jak 15 hráčů. Zavedl přísné a tvrdé tréninky, dvě obrany a tři útoky. Přestavělo se i hřiště. Původní vedlo kolmo na dnešní ulici T.G. Masaryka, později se celé přemístilo za sokolovnu. Pro členy jednoty to představovalo nesčíslné množství brigádnických hodin.

Dokonce na nákup výstroje a výzbroje byla poskytnuta půjčka. Hrálo se třeba 3x týdně a díky veliké návštěvnosti se tato půjčka brzy zaplatila. V době největší slávy se trénovalo i na Štvanici. Trénink od jedné hodiny po půlnoci nebyl vyjímkou. Takové tehdy bylo nadšení.